רוחניות חילונית אינה הדברים האלה

רוחניות חילונית מגדירה את עצמה על פי מה היא כן ועל פי נושאי העיסוק שלה ולא על פי מה היא לא. יחד עם זאת, למען הסר ספק, אנו מדגישים כאן במפורש את ההבדלים בין רוחניות חילונית לבין הדברים הבאים:

  • דת. אף אחד לא מתבקש להאמין בקיום אל אחד (או יותר, או פחות), או בקיום נשמה, או בקיום מוסר מוחלט שניתן לנו מהשמים, או להאמין בכל טענה אחרת. אין דוגמות שחייבים לציית להם, אין מצוות ואין אוסף כללים שצריך לציית להם מחשש לעונש – מלבד להסכים לכללי התנהגות אנושיים בסיסיים כמו דרך ארץ, סובלנות, כיבוד הזולת, חופש הביטוי, וכו'.
  • כת. אין "מנהיג רוחני", "מורה רוחני", או גורו, ולא צריך לשעבד את הכסף או הזמן לאף אחד.
  • יהדות.
  • "רוחניקיות". עד היום כל הבדיקות המדעיות שנעשו הראו שאין שום תופעה שהיא על-טבעית, עד כדי כך שיש פרס של מליון דולר שעומד ומחכה כבר 30 שנה למי שיצליח להראות תופעה על-טבעית שעומדת בקריטריונים של השיטה המדעית. נראה שאין בסיס מאחורי "תורות הנסתר" השונות ולכן אנחנו לא מתעסקים באזוטריקה כגון אסטרולוגיה, נומרולוגיה, קריסטלים, גילגול נשמות, ודברים דומים מ"העידן החדש" – ניו אייג' (אם כי ייתכן שמעניין לחקור מבחינה אנתרופולוגית וסוציולוגית מדוע אנשים מתעסקים ומאמינים בזה). אנחנו מקפידים להשתמש בשפה ברורה ולהבחין בין מדע לבין הפסאודו-מדע הנפוץ באופנת הניו-אייג' כגון מיסטיקה קוונטית.
  • אתאיזם. אתאיזם פירושו חוסר אמונה בקיומן של ישויות אלוהיות (ובד"כ גם ישויות על-טבעיות או "כח עליון"). אגנוסטיות פירושה חוסר ידיעה לגבי קיומם או אי-קיומם של ישויות כאלה, ואף הטענה כי באופן עקרוני לא ניתן לדעת דברים כאלה, או שהשאלה אינה חשובה. רוחניות חילונית מתחילה מנקודת המוצא הזו אך לא מסתפקת בכך וממשיכה מעבר אליה לתהליך חקירה רוחני, וכדי לגבש זהות והגדרה על דרך החיוב – מה אנחנו כן.
  • ספקנות. אנחנו בהחלט מאמצים את גישת הספקנות כמו קהילת הספקנים המטילים ספק בטענות שאינן מבוססות על ראיות ועל רציונליות (חשיבה חדה), ופועלים להצביע על ההבדל בין מדע לפסאודו-מדע, אך איננו מסתפקים בכך, ועוסקים גם בנושאי רוחניות, קהילה, התפתחות אישית, רגשות, ותרבות.

לעמוד הבא
חזרה ל"אודות"