המניעים לגיבוש קבוצת רוחניות חילונית

אנו יוזמי קבוצת רוחניות חילונית הרגשנו צורך אישי להתעסק בשאלות הגדולות והחשובות של החיים, ורצון בקיום קהילת אנשים איתם נוכל לעשות זאת ולהתפתח יחד. לא מצאנו את מה שחיפשנו בקבוצות ובמוסדות הקיימים.

לא התחברנו לדת כי איננו מאמינים בדברים שאינם ניתנים להוכחה רק כי כתוב בספר או כי רב או כומר טענו משהו. מאותה סיבה לא מצאנו את מבוקשנו בתחומי "העידן החדש" (ניו-אייג') כגון אסטרולוגיה, קריסטלים, ותיקשור עם ישויות, שחלקם מבוססים על פסאודו-מדע. בכך יש דימיון לקהילת הספקנים, המטילים ספק בטענות שאינן מבוססות על ראיות ועל רציונליות (חשיבה חדה), אבל אנחנו רצינו אספקטים מעבר לכך, כגון עיסוק בנושאי קהילה, התפתחות אישית, רגשות, ותרבות. בדומה לכך, מצאנו שחלק מהאתאיסטים עסוקים בעיקר בלהגדיר את עצמם על דרך השלילה ("לא דתי") ולמחות נגד הדת, ואנחנו רצינו לגבש לעצמנו זהות והגדרה על דרך החיוב – מה אנחנו כן.

סיבה נוספת שלא התחברנו לדת היא שאיננו מסכימים לציות לכללים נוקשים שהומצאו לפני מאות ואלפי שנים ולחלק מערכי הדת המנוגדים לערכי האוניברסליות, החירות, הנאורות והקידמה. גם לא הרגשנו שאנחנו מתחברים לזרמים חילוניים שמתעניינים במסורת היהודית ונותנים לה פרשנות מודרנית חילונית (כגון יהדות חילונית הומניסטית). בעוד אנו מחזיקים בערכים דומים להומניזם כגון זכויות אדם, אנו מחזיקים גם בראייה אקולוגית שאינה רואה את האדם כעליון על הטבע אלא כחלק מן הטבע. ערכי עידן הנאורות כגון זכויות אדם, שוויון בפני החוק, וחופש הביטוי היו צעד משמעותי להתקדמות האנושות. אולם הם אינם מספיקים, וכך נוצר ריק תרבותי שהוביל לצמיחת תרבות הצריכה אשר מציגה את תכלית החיים כמסע חומרני אינסופי של צריכת מוצרים, צבירת רכוש וכסף, ומרדף אחר סטטוס. תרבות זו אינה מספקת באופן בריא את צרכי הנפש האמיתיים, ומובילה לבעיות חברתיות ולהרס המערכת האקולוגית, ואנו שואפים לחזק כיווני תרבות בעלי עומק ומשמעות.

מבחינה הסטורית, רוחניות חילונית כפי שאנו רואים אותה היא ניסיון מרגש ומרתק ליצירה חדשה, צעד קדימה בשרשרת ההתפתחות הערכית-חברתית-תרבותית של האנושות.


לעמוד הבא
חזרה ל"אודות"