הגדרה

רוחניות (spirituality) היא מונח שאין תמימות דעים לגבי הגדרתו. ההגדרה שאנו מתייחסים אליה כאן היא ההגדרה הבאה. רוחניות במובנה הרחב יכולה להתייחס לדברים הבאים:

  • השאלות הגדולות של הקיום: רוחניות היא תחום שעוסק בשאלות הגדולות של הקיום בכלל והקיום האנושי בפרט, כגון: למה קיים משהו במקום כלום? איך נוצר היקום? למה יש סבל בעולם? האם יש משמעות ותכלית לחיים ואם כן, מהי? (לחצו כאן לרשימת שאלות כאלה.)
  • תהליך התפתחות נפשי: רוחניות היא תהליך נפשי וחוויתי – מסע לעבר הכרה גבוהה יותר ומודעות עצמית מפותחת, עם פחות סבל ויותר אושר, והענקת עזרה לזולת. וכך, רוחניות היא גם תחום שמכיל ידע תאורטי ופרקטי בנוגע למימד הנפשי והפנימי של האדם, ידע שנועד להנחותו ולהדריכו בנוגע לסגנון חייו ולהחלטות הגדולות והחשובות של חייו.
  • חוויה רוחניות: המונח "רוחניות" יכול להתייחס לחוויה מסוג מיוחד (ואולי יחסית נדיר), אשר משנה את תפיסת המציאות עבור החווים אותה, ומתוארת במונחים כגון: "חווית המציאות בצורה צלולה ללא נוכחות של ה'אני'", או "להרגיש אחד עם היקום" ברמה רגשית או שכלית, תחושת חיבור לעולם ולאנושות, "להבין את משמעות החיים ואת מקומי בהם", "לחזור הביתה", "תחושת שלווה ואושר עילאי", התפעלות והתפעמות בעוצמה חזקה, או "חיבור לאינסוף".

רוחניות לא-חילונית היא רוחניות ששואבת את תשובותיה מהדת, או מתבססת על אמונה באל (אחד או יותר) או במימד על-טבעי, חוויה על-טבעית, מיסטיקה, או אזוטריקה כגון אסטרולוגיה, נומרולוגיה, קריאה בקפה, תיקשור עם ישויות, ואלמנטים דומים מ"העידן החדש" (ניו-אייג'). בניגוד לדעה הרווחת אצל חלק מהאנשים, זהו אינו הסוג היחיד של רוחניות (אם כי בעבר זה היה המצב). למעשה חלק מאיתנו חושבים שסוג כזה של חשיבה עלול דווקא להקשות על הגעה למצב נפשי רוחני, על הבנת העולם והנפש, בגלל בחירה מהירה מידי בתשובות קלות.

רוחניות חילונית היא רוחניות שמבוססת על מדע, ידע מבוסס ראיות, היגיון (לוגיקה), זרמי מוסר חילוניים, וגם על מתמטיקה, פילוסופיה, אמנות ותרבות (וייתכן גם מסורת תרבותית), כמקורות לתשובות ולהשראה (ואינה מתבססת על דת, אמונה במימד על-טבעי, חוויה על-טבעית, אזוטריקה או מיסטיקה). כאן השורש "רוח" במילה "רוחניות" מתייחס לנשגב ולמופלא שבקיום, וכן לחלקים הנאצלים שבאדם: תעצומות נפש ותכונות אופי מוערכות, מבלי להתייחס לרעיון של "נשמה" (השוו: מדעי הרוח). רוחניות חילונית מדגישה איכויות הומניסטיות כגון חמלה, סובלנות, אכפתיות, ותכונות מוערכות כגון יצירתיות, סקרנות, חשיבה הגיונית עצמאית וביקורתית, תושיה, שמחה, ועוד – אספקטים של החוויה האנושית שהם מעבר לראייה חומרנית גרידא של העולם. רוחניות חילונית מתייחסת גם לאספקטים של הקיום האנושי שהם שמעבר לחשיבה רציונלית, דהיינו: רגשות, חוויות, וחוויה ישירה של המציאות, ומשתמשת בשיטות למודעות עצמית כמו מדיטציה לטיפוח השלווה הפנימית של האדם. רוחניות חילונית אינה מקובעת במסורת ארכאית, והיא בתהליך מתמיד של חקירה, עידכון ושיפור, התפתחות והתקדמות.


לעמוד הבא
חזרה ל"אודות"