האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים? חלק ב

דבר ראשון שצריך לשים לב אליו, הוא השאלה למה אנחנו בטוחים שבשביל משמעות צריך משהו גדול מעצמנו? התשובה היא אותו פרדוקס גוף ונפש. אומנם יש לנו תחושה שיש לנו יכולות אדירות, אבל כשמסתכלים מסביבנו אנחנו מגלים גוף חלש ושברירי ועולם יום יומי ואפור, רחוק שנות אור מהאינסופיות שאנחנו מרגישים שיש בנו. אנחנו מחפשים משהו אחר, גדול מאיתנו וגדול מהעולם הפשוט והיום יומי שאנו רואים סביבנו, שם האינסופיות שאנחנו מרגישים תהיה בהתאמה עם המציאות ותוכל להתממש כך שנהיה אינסופיים ולא נמות לעולם. בדיוק מאותה הסיבה אנחנו אוהבים לצפות בקוסמים. בעזרת מעשה שנראה קסום ולא הגיוני אנחנו חווים לרגע שיש משהו מפתיע, מסעיר וגדול מאיתנו. הקסם משקף את הרגשת האינסופיות שאנו מרגישים וכך המציאות מתאימה לרגע לתחושתינו הפנימית.

יש שתי אפשרויות התמודדות עם הפרדוקס, או לחפש משהו גדול מאיתנו שיהיה אינסופי וכך יתאים להרגשת הנפש האינסופית שלנו, או לוותר על הרגשה זו ולומר שהגוף והעולם האפרורי הוא כל מה שיש. הדתות השונות ניסו להציע את רעיון האלוהים כדי שיהיה דבר מה גדול מאיתנו ואינסופי, אך רעיון זה לא מצליח להראות רציני ככל שמתרבות ידיעותינו ואנו מבינים את התפתחות הרעיונות של התרבות האנושית. כתנועת אנטי לדת, תרבות המערב בימינו בחרה באפשרות השניה, אין משהו אדיר וגדול. כל מה שיש הוא חיי העולם הזה וגוף שברירי שאנו מנסים לחזק בעזרת המדע והרפואה. אין משמעות מעבר להנאות רגעיות, צבירת נכסים, אהבה וחברים טובים. אך זו לא תשובה מספיק טובה. אי אפשר להתעלם מהתחושות שלנו של אצילות הנפש ושל האפשרויות האדירות שגלומות במודעות העצמית שלנו.

כתוצאה מנסיון ההתעלמות הזה הפכנו לזומבים, יצורים אנושיים שחיים בהכחשה, חיים אבל לא באמת. מסתירים את רגשותיהם, מנסים להתעלם מהפרדוקס, הסבל והפחדים, כאילו שכך הם יעלמו. אך הם לא נעלמים, רק צוברים כוח ויוצאים מבלי שאפשר לשלוט בהם בצורות שונות ומשונות. חיפוש המשמעות שלנו מופנה לכיוונים טפלים. משמעות שנקבעת לפי צריכת המוצרים החדישים ביותר שאפשר לקנות, לפי העבודה שעוסקים בה ולפי מה שאחרים חושבים עליך. כל הדוגמאות הללו  מאד רגעיות וחד מימדיות. הרגעיות שלהם יוצרת רדיפה אחרי הזנב במעגל קסמים שלא יכול לתת סיפוק אמיתי ויציב. כמו ילדים בגן שבטוחים שהדבר החשוב ביותר בעולם הוא העובדה שהם איבדו את המספריים שלהם בחצר הגן ולכן יפרצו בבכי מר וקורע לב, כך גם אנחנו בתרבות הנוכחית איבדנו פרספקטיבה ובטוחים שהנעליים שיש לנו, הסלולרי שקנינו ודעות השכנים עלינו הם הדבר החשוב ביותר בעולם. אנחנו צריכים משהו גדול יותר מאיתנו שייתן לנו פרספקטיבה ותמונה כוללת על חיינו ומעשנו. מצד אחד לא יכול להיות שחיי היום יום זה כל מה שיש ומצד שני לא יכול להיות שאלוהים תהיה התשובה היחידה לדבר הגדול יותר שאנו מחפשים.

כנסית השכל – איך זה מרגיש
גם אם לא חשבנו על הדברים ולא נתנו להם שם, וגם אם אנחנו מנסים להדחיק, תחושת הפרדוקס עדיין קיימת בנו. להקת כנסיית השכל נותנים ביטוי לתחושת הזומביות של ימינו בשיר "איך זה מרגיש?"

"איך זה מרגיש,
אין עתיד באופק
אין מקום שיש סיבה טובה להיות בו.
איך זה מרגיש,
להיות תמיד בצד
אף פעם לא באמצע
אף פעם לא קרוב מספיק
לא לקחת חלק.
איך זה מרגיש?
ואין לי חלום
אין לי געגוע שט לי בזמן
שממשיך לנוע
אין לי חלום" כנסיית השכל, "איך זה מרגיש"

בגלל הבחירה הנוכחית של תרבות המערב בחוסר משמעות אפשר לראות בשנים האחרונות נהירה של רבים אחרי תורות ניו אייג` שונות ומשונות שייספקו להם משמעות מעבר לעולם הזה. הניו אייג`, בדומה לדתות המסורתיות, מציע טבע בעל כוונה ותכלית לאדם. בין אם מדובר על אל אוניברסלי שלא מבחין בין דתות, או יצורים ממימדים שמעבר, או קארמה,  או יצורי טבע (פיות, שדונים וכדומה), או ישויות אור בעלות תדירות אנרגטית אסטרלית, האדם הוא יצור מיוחד ויש לו את הכוח לדבר עם הגורמים הנעלים הללו. כל דבר בטבע נעשה במחשבה תחילה ולאדם יש תפקיד קבוע מראש בעולם. כמו בדת, גם כאן האדם לא צריך לעשות הרבה כדי לזכות במשמעות, יש לו ולטבע שמסביבו תכלית. משהו ברא את המציאות באהבה וחשב כבר על כל הפרטים. הנפש, כמובן, היא נצחית והמוות הוא רק נקודת מעבר. התכלית של הנפש קבועה מראש בתוכנית היוצר והיא להתפתח בגלגולי החיים השונים. כך, מי שמאמין בתורת ניו אייג` כלשהי מקבל משמעות ופרספקטיבה לחייו מתוך הבריאה מלאת האהבה והכוונה שיש בטבע. יש משהו גדול יותר שאוהב ודואג לך ויש לך תכלית להתפתח ללא כל חשש מהמוות.

"יש מטורף על אם הדרך
שמשחק באבנים
מסתובב במסדרון הרוח
מדבר עם אלוהים..
הוא נמצא קדימה
הוא נמצא קרוב
הנה יה מגיע
הנה יה יבוא" -שוטי הנבואה, "אינסופי"

אך גם זו לא תשובה מספקת. זוהי הליכה אחורנית אל עבר הדת. שוב התודעה האנושית יצרה לה דמויות הוריות אוהבות ודואגות שיעזרו לילד הקטן להתמודד עם פחדיו. יש כאן נסיון לקחת את התשובות הקלות והרגשת הבטחון שהדת נתנה אך לדחות את החוקים הנוקשים של הדתות המסורתיות. מעין דת לייט ליברלית יותר. זוהי תגובה מאד רגשית לחוסר המשמעות שנוצר. אך כמו הדתות המסורתיות גם פתרון זה מרגיש כפתרון ילדותי שמנסה לתת מענה מהיר לפחדים שלנו, במקום להתמודד איתם התמודדות רצינית ומעמיקה. יש אומנם משהו חיובי בנהירה לתורות ניו אייג`, אנשים אלו מבינים שמשהו חסר בחייהם ומחפשים לכך פתרון. הם לא שקועים בהכחשה ואפטיות למצבם, אלא מתעמתים עם הפחד ומחפשים לו פתרון. רבות מהתורות הללו גם מדגישות ערכים חשובים כמו אהבה, אחדות וחמלה, אך מצד שני מקומם לראות כיצד תורות הניו אייג` השונות מתעלמות מהעובדות הנסיוניות שמראות בכל פעם מחדש שאין בבסיס הניו אייג` שום דבר אמיתי (אנחנו כמובן צריכים לשמור על ראש פתוח ולהמשיך ולבדוק ע"י עוד ועוד ניסויים מבוקרים, אך מהתוצאות הרבות שיש בידנו עד היום אני לא אופטימי.. לפרטים ראו את הבלוג חשיבה חדה). הניו אייג` מאד אוהב להשמע מדוייק ואמיתי ולכן משתמש במונחים מדעיים כמו אנרגיה ותדרים, אך המונחים הללו שונים לחלוטין ממשמעותם המדעית וכשבודקים אותם לעומק הם נותרים תלושים באויר, ריקים ללא שום בסיס עובדתי או לוגי. נראה שמרוב בעתה מחוסר המשמעות וחוסר התכלית של ימינו אנשים רבים מוכנים לשים בצד את העובדות וללכת עוורים אחרי הרגשת ביטחון מזוייפת. אני רואה את הבעיה הזו פעמים רבות, נוצר מצב בו מי שלא מוכן לחיות כזומבי, אלא נותן מקום להרגשת חוסר המשמעות והפחד שלו, מחפש תשובה אך לא יכול למצוא פתרון בתרבות הנוכחית ולכן בהרבה מקרים נופל אחורנית אל עבר הדת או אל עבר תורות ניו אייג`.

שוב הגענו למבוי סתום. האם זה כל מה שיש? האם בשביל משמעות חייבים ליפול לעבר חיבוק הדב של הדת או של הניו אייג`?

חייבים לחיות כמו זומבי? האם אין שום דבר כה גדול, כה מרשים ומעורר יראה סביבנו שיכול להוות פתרון?

היהודים – מחפש תשובה
להקת היהודים ביטאו את המצוקה של התרבות המערבית ואת המצב התקוע אליו הגענו, בעזרת מילים ומוסיקה מאד ברורות וחזקות. אל תתנו לגיטרות הרועשות להטעות אתכן, מדובר בשיר רגיש, עצוב ומעמיק שמבטא עד כמה תחושות המועקה קשות בעזרת רוק כבד.

"זה נכון ואין לי שום פתרון
אני עכשיו לבד
אני פוחד מהמוות..
אשרי האיש שיש בו אלוהים
כי את שלי אני מזמן כבר לא מוצא
הו אני מחכה כאן
איך זה שאני מחפש תשובה ולא מוצא..
ובתוך מקדש בלי אור מתפלל
למעלה ת`שחור אני שואל
איך זה שאני מחפש תשובה ולא מוצא
ואיך תמיד נהיה שחור כשאני בוכה
אני בוכה
אני פוחד" -היהודים, "מחפש תשובה"

בודאי שיש, ואפילו מתחת לאף שלנו, כאן סביבנו. ולא רק פתרון אחד אלא שניים!

לחזרה לחלק א'
להמשך לחלק ג'

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.